Skuteczne i atrakcyjne infografiki

Infografika to graficzna wizualizacja informacji. Jej celem jest przekazanie często skomplikowanych oraz złożonych danych w jasny i przystępny sposób. Na atrakcyjność infografiki, a przede wszystkim jej skuteczność, wpływa głównie przejrzystość przekazu. Jak stworzyć infografikę, która będzie stanowiła doskonałe narzędzie przekazu treści? 

Jak zrobić infografikę?

Proces tworzenia infografiki nazywany jest często wizualizacją danych lub projektowaniem informacji. Do przygotowania interesującego i ciekawego materiału potrzebujemy przede wszystkim zbioru danych popartych odpowiednimi źródłami. Informacje powinny być konkretne, a zarazem ciekawe, zawierające wiele przydatnych oraz wartościowych treści. Warto pamiętać, że infografika ma przede wszystkim spełniać funkcje informacyjne.

Po przygotowaniu wystarczającej liczby informacji można przystąpić do etapu graficznego, czyli stworzenia szkieletu infografiki. Szkielet powinien być podzielony na 5-6 części, a każda z nich stanowi kontynuację poprzedniej sekcji. Warto zastosować kombinacje różnych form graficznych przedstawiających informacje takich jak między innymi listy i wykresy kołowe. Stworzenie szkieletu infografiki pozwoli na przejście to najważniejszej części całego projektu, czyli nagłówków. 

Nagłówek to zdecydowanie najbardziej istotny element każdej infografiki, ponieważ to właśnie on ma skłonić odbiorcę do zapoznania się z dalszą częścią tekstu. Nagłówek powinien wprowadzić czytelnika w treść informacji, których dotyczy, musi być także zwięzły i konkretny. 

Przydatne wskazówki

Aby infografika była maksymalne skuteczna, podczas jej tworzenia warto zastosować się do kilku istotnych porad.

  • Pierwszą z nich jest używanie dużych czcionek, ponieważ tekst musi być widoczny dla użytkownika.

  • Równie istotne jest zastosowanie wyraźnych, przyciągających wzrok kolorów. Ogromną popularnością cieszą się infografiki z zastosowaniem palety barw dopełniających. 

  • Warto także wykorzystywać w projekcie filmiki, animacje oraz obiekty 3D. Infografiki ciekawe graficznie przyciągają wzrok, łatwiej je zapamiętać i są o wiele bardziej interesujące dla odbiorcy niż te składające się wyłącznie z samego tekstu. 

  • Nieodłącznym elementem prawidłowo wykonanej infografiki musi być logo będące elementem reprezentującym daną firmę.

Najlepsze programy do tworzenia infografiki

Do wykonania ciekawej grafiki służącej do atrakcyjnego przekazu treści wykorzystuje się specjalne programy dedykowane do tworzenia infografiki. Te najchętniej używane to między innymi Piktochart, Easel.ly, Visual.ly, Infogr.am czy Wordle. Do korzystania z tych narzędzi zachęca nie tylko łatwa i intuicyjna obsługa, ale również możliwość skorzystania z szerokiego wyboru dostępnych obiektów, zdjęć, szablonów oraz ikon. Powyższe programy są dostępne zarówno w wersji darmowej, jak i płatnej, która oferuje więcej opcji i funkcjonalności.

Atrakcyjna infografika gwarancją dużej ilości odbiorców

Stosowanie się do powyższych porad pozwoli na stworzenie skutecznej infografiki, która w przejrzysty sposób pozwoli na zapoznanie się z zawartymi w niej informacjami. Dobrej jakości tekst, przemyślane nagłówki i odpowiednie opracowanie graficzne sprawią, że informacje zawarte w wizualizacji dotrą do jak największej liczby odbiorców.

Polecane posty

Zacznij pisać i wciśnij enter

współpraca z blogeramizalety content marketingu